Aktuelno

Aktuelno / 11/17/2015 / 1258

WWWINARIJA.RS

Buying-online 

Još uvek nisam izvadio novu ličnu kartu, biometrijsku, čipovanu... Prosto me mrzi da se cimam na šalteru sumorne policijske stanice na Vračaru, čiji enterijer više liči na scenu iz serije Sivi dom nego na modernu državnu instituciju. Čekam poslednji trenutak kada stvarno budem morao da odem tamo, odstojim u redu bar dva sata vremena ako budem imao sreće i zvanično pređem u XXI vek kao čipovani građanin. Otprilike slična promena očekuje i veliki broj srpskih vinarija. Iz početne situacije kada većina vinarija i nije imala svoju internet prezentaciju, stvari se kreću napred. Nažalost, još uvek imamo dosta vinarija, naročito onih malih porodičnih, koje ne razumeju potrebu da svoja vina i svoj rad predstave širokom krugu potencijalnih kupaca u virtuelnom svetu.

A poseban slučaj je recimo vinarija Budimir koja se već afirmisala svojim vinima i na domaćem i na stranom tržištu, a takođe vrlo uspešno koristi prednosti i alate društvenih mreža (dakle svesni su mogućnosti koje pruža internet). Međutim, što se tiče webstranice su još uvek na početku:

http://www.vinobudimir.com/

Da bismo bolje razumeli situaciju u kojoj se trenutno nalazimo, pomenimo da se razvijene vinske regije kao recimo Kalifornija mogu pohvaliti činjenicom da 98% vinarija ima svoj website, a od njih nekih 75% nudi mogućnost online kupovine vina. S druge strane, Nemačka se takođe može pohvaliti velikim procentom vinarija koje poseduju svoj website, ali je procenat onih koje nude online prodavnicu vina niži (oko 45%), što govori i o navikama potrošača na različitim tržištima. Zato ne treba da nas iznenađuju podaci za Srbiju, ali vinarije već sada treba da razmišljaju da se svet oko nas menja ogromnom brzinom i da će Srbija takođe u bliskoj budućnosti se približiti razvijenim tržištima. A treba se na vreme spremiti za nove navike potrošača...

Znatno veći broj je vinarija koje su na vreme shvatile da današnji ljubitelji vina prve informacije o vinima i vinarijama traže na internetu, a informacije i put do vinarije nalaze na google maps. Njihove prve web prezentacije se zasnivaju čisto na principu "vinske" informacije: website je statična zbirka informacija/tekstova o vinariji i vinima, bez potrebe da se komunicira sa posetiocem sajta, da se on angažuje i motiviše da poseti vinariju ili još bolje, da kupi vina. Website se ne koristi kao marketinški kanal u cilju povećanja prodaje vina. Ilustracije radi, takvu vrstu statične web prezentacije ćete naći na adresi:

http://www.podrummilojevic.rs/index.html

Ovakva vrsta web prezentacije je upotrebljiva za korisnika koji već poznaje vina iz ove vinarije. No, mala je verovatnoća da će ovakva prezentacija motivisati nekoga ko se prvi put susreće sa ovom vinarijom da odabere predstavljena vina. Naročito jer ne nudi informaciju o cenama vina i načinu gde i kako se mogu poručiti/kupiti vina iz ove vinarije.

Na sreću, sve je više vinarija koje su napravile "leap of faith" u stilu Indijane Džonsa i proaktivnije dočekale posetioce svojih web stranica. Takav website pored osnovnih informacija o vinima i vinariji sadrži i segment koji se odnos na Klub ljubitelja vina iz te vinarije, zatim online prodavnicu ili mesto za naručivanje/kupovinu vina, pa e-mail newsletter, redovno ažuriranu stranicu sa novostima iz vinarije na kojoj se objavljuju vesti i reportaže iz medija o vinariji. Cilj je da posetilac websajta što duže ostane u kontaktu sa informacijama koje plasira vinarija. I da se ponovo vrati na stranice kako bi saznao nove informacije.

Vinarija koja je među prvima svoj "vinski" pristup website-u transformisala u "marketinški" je bila vinarija Zvonko Bogdan. U čitavu vinsku priču je na webstranicama ove vinarije uspešno ugrađen i segment koji se odnosi na vinski turizam, što je i razumljivo obzirom da vinariju Zvonko Bogdan godišnje poseti više od 12.000 turista.

http://www.vinarijazvonkobogdan.com/

Sličnim putem je krenula i vinarija Aleksandrović nakon promene vizuelnog identiteta (umesto podrum Aleksandrović zaživeo je naziv vinarija Aleksandrović). Naročito sada kada u praksi funkcioniše i Klub ljubitelja vina i vinarija aktivno angažuje svoje lojalne kupce kroz aktivnosti kluba. Njihov website je postao mesto na kom se uvek mogu naći novosti iz vinske Šumadije.

http://vinarijaaleksandrovic.rs/

Nedavno je i Podrum Janko iz Smedereva učinio prve korake da transformiše website iz vinskog u marketinški. Nakon što se vinarija preselila u novi objekat u neposrednoj blizini letnjikovca Obrenovića, vinarija je promovisala i svoj novi website na adresi:

http://www.podrumjanko.com/

Važan sadržaj na ovoj stranici je online prodavnica i mogućnost da kupci naruče vina iz Podruma Janko. Bitna zamerka (uzimajući u obzir da Podrum Janko privlači dosta pažnje i van granica Srbije zahvaljujući visokim nagradama na internacionalnim takmičenjima) jeste da još uvek ne postoji verzija website-a na engleskom jeziku. Dobio sam uveravanja da će uskoro biti spremna i engleska verzija website-a pa ćemo biti strpljivi još malo. Vreme je da i ostale vinarije shvate ove primere kao putokaz za budućnost. A ujedno će i srpska vina biti sve vidljivija i dostupnija ljubiteljima vina iz Srbije i šire.    




NAZAD NA KATEGORIJU

Tomislav Ivanović

Nagrađivani vinski novinar, kritičar i saradnik odabranih vinskih magazina. Autor i urednik vebsajta www.vinopedia.rs. Nosilac WSET3 sertifikata. Član Udruženja somelijera Vojvodine. Sudija na nacionalnim i internacionalnim vinskim takmičenjima. Vodi radionice i predavanja na temu vina Srbije i Balkana. Lokalni partner organizacije Wine Mosaic. Suosnivač Međunarodnog dana prokupca.

Pročitajte i druge članke iz ove rubrike:


GIUAANI - VINSKI TURIZAM NA GRUZIJSKI NAČIN PROČITAJ VIŠE


SPASIMO STARE VINOGRADE SRBIJE PROČITAJ VIŠE


NAŠLI SMO ANTIGONU IZ ORAHOVCA PROČITAJ VIŠE


SRPSKO VINO KOŠTA 100 EUR - I ŠTA ĆEMO SAD? PROČITAJ VIŠE


MOŽE LI VINO BEZ BURETA? IMA LI ALTERNATIVE? PROČITAJ VIŠE

Sledeći članak
Prethodni članak

Nagrade