Aktuelno

Aktuelno / 08/18/2019 / 2182

VRANAC U AMERIČKIM VINOGRADIMA

Vinske migracije sa prostora Balkana prema SAD nisu neobične. Dobro znamo kako je svoju istoriju na američkom kontinentu započeo zinfandel. Najznačajnija institucija u SAD koja se na naučnoj osnovi bavi istraživanjima vinove loze je Dejvis Univerzitet u Kaliforniji (UC Davis). U okviru njega funkcioniše i matični rasadnik vinove loze kroz koji prolaze sve nove sorte vinove loze na američkom tlu kako bi se utvrdilo odsustvo virusa i proizvele matične sadnice koje se potom prodaju dalje komercijalnim rasadnicima širom SAD.

2010. godine je pokrenut takozvani  "Protokol 2010" kojim su definisani kriterijumi koje sadnice vinove loze treba da zadovolje kako bi mogle biti posađene u njihov novi eksperimentalni matični vinograd Russell Ranch.

Od tada je sve više sorti vinove loze iz čitavog sveta stizalo u Russell Ranch kolekciju, gde se nastavljao rad na njihovom umnožavanju u cilju potencijalne komercijalne upotrebe. Prvi uzorci vranca su stigli još 70-tih godina XX veka, zahvaljujući prof. Lazaru Avramovom. Kasnije je u rasadnik UC Dejvisa stigla iz Slovenije i grupa sadnica sorti vinove loze sa Balkana (Crna Gora, Makedonija, Dalmacija) i krenula je implementacija Protokola 2010 kako bi se te sadnice mogle naći u Russell Ranch matičnom vinogradu.

Vest koja nas je obradovala je da su sadnice vranca tokom 2018. godine stekle status odobrenih tako da je tada posađen u vinogradu Russell Ranch prvi matični zasad vranca (bezvirusni). Njega će koristiti za umnožavanje sadnica kako bi komercijalni rasadnici mogli kupiti određene količine radi daljeg širenja zasada. Ostaje da se nadamo da će u godinama koje slede sve više vinarija sa američkog kontinenta naći interes da u svojim zasadima posade i vranac. Pritom je pionir u tom poduhvatu vinarija Opolo koja se nalazi u mestu Paso Robles, Kalifornija. Rik Kvin, vlasnik vinarije korene vuče iz Hercegovine i Crne Gore, tako da ne čudi njegova vezanost za naše prostore. Stoga je i povodom proslave 800-godišnjice autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve vinarija Opolo napravila vino pod etiketom Autocephaly koje će se distribuirati na teritoriji SAD.

Ova vest za vranac zvuči odlično i u skladu je sa trendovima u Kaliforniji gde sve više vinarija eksperimentiše sa mediteranskim sortama vinove loze kako bi blagovremeno reagovali na globalne klimatske promene. Postoje indicije da će u Kaliforniji na pojedinim lokacijama biti sve teže gajiti kaberne sovinjon vrhunskog kvaliteta, pa su vinarije već počele tražiti adekvatnu zamenu. Takođe, znajući povezanost kratošije/zinfandela i vranca, nema sumnje da će vranac lako moći da ubedi vinare u svoje kvalitete.




NAZAD NA KATEGORIJU

Tomislav Ivanović

Nagrađivani vinski novinar, kritičar i saradnik odabranih vinskih magazina. Autor i urednik vebsajta www.vinopedia.rs. Nosilac WSET3 sertifikata. Član Udruženja somelijera Vojvodine. Sudija na nacionalnim i internacionalnim vinskim takmičenjima. Vodi radionice i predavanja na temu vina Srbije i Balkana. Lokalni partner organizacije Wine Mosaic. Suosnivač Međunarodnog dana prokupca.

Pročitajte i druge članke iz ove rubrike:


GIUAANI - VINSKI TURIZAM NA GRUZIJSKI NAČIN PROČITAJ VIŠE


SPASIMO STARE VINOGRADE SRBIJE PROČITAJ VIŠE


NAŠLI SMO ANTIGONU IZ ORAHOVCA PROČITAJ VIŠE


SRPSKO VINO KOŠTA 100 EUR - I ŠTA ĆEMO SAD? PROČITAJ VIŠE


MOŽE LI VINO BEZ BURETA? IMA LI ALTERNATIVE? PROČITAJ VIŠE

Sledeći članak
Prethodni članak

Nagrade