Beograd poput svake druge metropole ima svoj ritam života i svoja nepisana pravila i zakonitosti kojih se morate držati ukoliko želite da opstanete u tom univerzumu od 2 miliona jedinki. Jedna od njih je i fenomen praznog grada tokom jula i avgusta. Naime, na ulicama se tokom ova dva letnja meseca primeti olakšanje jer nema više gužvi u saobraćaju, nervoze, nasilničke vožnje pojedinaca u cilju da se što brže probiju iz jednog dela grada u drugi. Grad (odnosno onaj deo koji već nije otišao u Grčku ili do nekih drugih mora) se preseli na reke Dunav i Savu, Adu Ciganliju, obližnja izletišta... Na temperaturi od 40 stepeni, između čaše vina u nekom vinskom baru i čaše vina na obali reke nije teško napraviti pravi izbor. Zbog toga se brojni vinski barovi i prodavnice vina u gradu primire tokom ta dva meseca i čekaju svoj trenutak od septembra da opet krenu sa organizacijom vinskih dešavanja, degustacija, promocija, druženja vinoljubaca...
Ove godine, prodavnica vina
VINO & VINOGRADARSTVO (naziv prodavnice asocira na istoimenu emisiju o vinima koju već godinama pratimo na televizijskim kanalima) je poranila sa svojim programima. Već u petak, 21. avgusta 2015. godine, na adresi Zmaja od Noćaja 9, u blizini Studentskog trga, okupili su se ljubitelji vina da se podsete vina pod etiketom
Domaine Lepovo koja pripada Tikvešovoj porodici vina. Već vam je poznato da je Domaine Lepovo nastao kao pokušaj da se vina iz premium segmenta vinarije Tikveš odvoje od asocijacije koju Tikveš nosi sa sobom kod potrošača u Srbiji i imidža jeftinih vina sa polica supermarketa.
Grožđe za ova vina potiče sa lokaliteta Lepovo, na nadmorskoj visini od 250 metara, u blizini Negotina (Makedonija). Vinogradi se prostiru na površini od 5 hektara, starosti oko 15 godina.
Na promociji u vinoteci VINO & VINOGRADARSTVO su u fokusu bile etikete
Lepovo Chardonnay 2013 i
Lepovo Pinot Noir 2013. Dominantna crta koja me oduševljava kod oba vina jeste zaista majstorsko sljubljivanje hrasta i vina koje stvara elegantnu, diskretnu impresiju i daje identitet ovim vinima. To naročito važi za šardone, jer je kod njega najlakše upasti u zamku sa upotrebom hrasta. Činjenica je da kvalitetan šardone sljubljen sa hrastom demonstrira u većoj meri veštinu enologa nego veštinu vinogradara. Zato se često dešava da barikirani šardone izgleda isto bez obzira iz koje vinske regije dolazi. Kod šardonea iz Domaine Lepovo, ta zamka je izbegnuta. Međutim, postoji nešto što nedostaje u celokupnom doživljaju ovog vina što mi ne dopušta da ga svrstam u vrh liste šardonea koji se mogu naći na srpskom tržištu. Prva impresija u ustima jeste bogata, moćna, raskošne, slojevite arome se razigraju u ustima ali brzo gubi na intenzitetu i traje kraće nego što bih očekivao od takvog vina. A ne treba zaboraviti da je konkurencija na srpskom tržištu izuzetno jaka što se tiče šardonea, pa su stoga i očekivanja mnogo viša.
Zato je moj izbor te kišovite večeri u Beogradu bio
Lepovo Pinot Noir 2013. Kišne kapi su donele osveženje pa prisutnoj vinskoj publici letnji pljusak i nije pokvario raspoloženje. Još uvek mlado (biće uzbudljivo probati ga u narednim godinama da bismo videli kako evoluira, pod uslovom da preostane koja boca jer se vino radi u ograničenoj seriji od 6.000 boca), punog tela, savršeno izbalansirano vino... Visoki alkoholi ne smetaju, već samo naglašavaju ekstraktivnost i mušku snagu ovog pinoa. U završnici ostaje dug trag maline, crvenog šumskog voća i slatkih začina. I uz njega, eto prilike i da vidimo brojna poznata lica (još uvek preplanula nakon godišnjih odmora), čujemo priče sa letnjih destinacija i impresije o vinima koja su se pila ovog leta... Ulica Zmaj od Noćaja, ovde su čuda moguća, Zmaj od Noćaja...ta Bajagina pesma mi se još uvek vrzma po glavi.
NAZAD NA KATEGORIJU