Aktuelno
Aktuelno / 02/23/2018 / 1703
Vinarije se trude da dizajnom i porukama sa vinske etikete privuku ljubitelje vina i prenesu priču o vinariji i emocije kako bi doživljaj vina bio potpuniji. Stoga ćemo u seriji tekstova pokušati da vam otkrijemo informacije koje se nalaze na etiketama srpskih vina. Ovog puta počinjemo sa vinima sa Fruške Gore (sremski rejon). Vinarija Erdevik u svom portfoliju ima vino pod etiketom Omnibus Lector 2015.
1. - Na etiketi se nalazi detalj sa grba porodice Odeskalki. Svaka priča o Sremu se uvek dotiče vlastelinske porodice Odeskalki. Posle Karlovačkog mira i nakon što su Turci proterani, Bečka Carska kuća je veliki deo Srema dodelila italijanskoj grofovskoj porodici Odeskalki. Vlastelinstvo Odeskalkijevih je obuhvatalo gornjosremsku regiju sa centrom u Iloku (današnja Hrvatska) i donjosremsku regiju sa centrom u Irigu (današnja Srbija). Grof Livije Odeskalki i njegovi potomci su u velikoj meri zaslužni za razvoj vinske tradicije Srema/Srijema. U Iloku je Livio Odeskalki modernizovao Stari podrum iz 15. veka. Početkom 18. veka, Odeskalkijevi proširuju zasade vinograda u Iloku i grade novi vinski podrum preko puta postojećeg Starog podruma. Istorija beleži i da su Odeskalkijevi 1710. godine doneli na prostore Srema/Srijema prve čokote traminca. Pisani izvori takođe ukazuju i da je zahvaljujući porodici Odeskalki 1826. godine osnovana prva vinarija u Erdeviku. Upravo zbog toga vinarija Erdevik je odabrala detalj sa grba porodice Odeskalki da se nađe na etiketi. A šta taj detalj označava? Vlastelinske porodice u Italiji su se naročito ponosile činjenicom da se među članovima njihove familije nalazi neko ko je postao poglavar Rimokatoličke crkve. Zato je bilo uobičajeno da u grb ugrade motive koji simbolišu papsku moć. Rimski Papa Inoćentije XI (1676-1689) potiče iz porodice Odeskalki. Zanimljivo je da su trupe Inoćentija XI u sklopu Svete Lige učestvovale u borbama za oslobođenje Beograda od Turaka 1688. godine, što samo potvrđuje bliske veze porodice Odeskalki sa prostorom Srema.
Detalj grba na etiketi vina iz vinarije Erdevik sadrži papski kišobran odnosno umbrakulum koji simboliše Rimokatoličku crkvu i moć Pape koji se nalazi na njenom čelu. Dva ukrštena ključa predstavljaju metaforično ključeve Carstva nebeskog koje je Isus obećao Svetom Petru. Oni su simbol papske moći.
2. - Natpis E.C.V. 1826 označava godinu kada je porodica Odeskalki osnovala vinariju u Erdeviku.
3. - OMNIBUS LECTOR - Obe reči potiču iz latinskog i u slobodnom prevodu bismo ih mogli formulisati kao "učitelj (predavač) za sve". Čini se da su samim tim vinari iz Erdevika poslali poruku potrošačima da ovo vino predstavlja lekciju koja će potrošače edukovati na primeru koje su karakteristike dobrog vina. Naravno, sam naziv vina sadrži i igru reči koja asocira na filmski lik Hanibala Lektora kog u filmu maestralno glumi Entoni Hopkins.
4. - Ad Augusta Per Angusta - U prevodu sa latinskog: Teškoćama se dolazi do slave. Ovo je u stvari varijanta izreke: Preko trnja do zvezda (Per Aspera Ad Astra). Rečenicu "Teškoćama se dolazi do slave" pronalazimo i u drami Viktora Igoa "Ernani" gde je kao lozinku koriste zaverenici. Hm, zamislite sve teškoće koje vinogradar i vinar prebrode tokom godine da bi se pred vama našla boca vina.
5. - Chardonnay - Sorta vinove loze šardone je prisutna u vinogradima širom Srbije i pokazuje dobre rezultate na lokalnom tlu zahvaljujući svojoj prilagodljivosti. Sam natpis šardone na boci vam neće ukazati koji stil vina u boci možete da očekujete: mirno sveže vino bogato notama jabuke, kruške, breskve, tropskog voća, ananasa, manga, citrusa ili vino koje je fermentisalo i sazrevalo u drvenim sudovima i na taj način steklo fine tonove hrastovine, vanile, kokosa, puteraste note. Dakle, moraćete ipak da otvorite bocu da biste otkrili koji stil šardonea vas očekuje...
6. - 2015 - Godina berbe.
A u čaši...
Vino koje će vas osvojiti svojom strukturom i dobro integrisanim notama koje potiču od fermentacije i odležavanja u hrastovim sudovima (6 meseci u buretu od 500l od slavonskog hrasta). Imao sam priliku da probam ovo vino više puta ali čini mi se da su se upravo sada plemenite note hrastovine sasvim integrisale u raskošnu, snažnu a ipak prefinjenu ekspresiju šardonea. Pritom su u osnovi sačuvane voćne note, prvenstveno tropsko voće, mango, ananas. Lepe kiseline daju vinu živost i obećavaju dugovečnost. Ovakvog "lektora" (učitelja) bi svaki student poželeo.
Tomislav Ivanović
Nagrađivani vinski novinar, kritičar i saradnik odabranih vinskih magazina. Autor i urednik vebsajta www.vinopedia.rs. Nosilac WSET3 sertifikata. Član Udruženja somelijera Vojvodine. Sudija na nacionalnim i internacionalnim vinskim takmičenjima. Vodi radionice i predavanja na temu vina Srbije i Balkana. Lokalni partner organizacije Wine Mosaic. Suosnivač Međunarodnog dana prokupca.
Pročitajte i druge članke iz ove rubrike:
GIUAANI - VINSKI TURIZAM NA GRUZIJSKI NAČIN
PROČITAJ VIŠE
SPASIMO STARE VINOGRADE SRBIJE
PROČITAJ VIŠE
NAŠLI SMO ANTIGONU IZ ORAHOVCA
PROČITAJ VIŠE
SRPSKO VINO KOŠTA 100 EUR - I ŠTA ĆEMO SAD?
PROČITAJ VIŠE
MOŽE LI VINO BEZ BURETA? IMA LI ALTERNATIVE?
PROČITAJ VIŠE
Pobednik MILLESIMA BLOG AWARD 2016
Winner MILLESIMA BLOG AWARD 2016
VINO & FINO vinska ličnost godine 2016
VINO & FINO wine personality of the year 2016