Događaji

Događaji / 12/02/2014 / 1549

POBEDILA JE VINSKA SRBIJA

VTV  Teško je opisati uzbuđenje koje je vladalo u sali hotela Falkensteiner u petak, 28.novembra 2014. godine kada je vinska Srbija čekala konačne rezultate najrelevantnijeg ocenjivanja vina u Srbiji - Velikog testa vino.rs online magazina. Čekanje se oteglo, taman toliko da uzbuđenje još više poraste... Organizatori su žustro obrađivali dobijene podatke... i imamo rezultate na koje treba da budemo ponosni! Broj nagrađenih vina ove godine je veći nego prethodne, tako da smo i ovim putem potvrdili još jednom uzlaznu putanju srpskog vinarstva. Dobrih srpskih vina je sve više, konkurencija među vinarijama je sve veća i to treba da nas raduje jer zdrava konkurencija rađa još bolje rezultate. Takođe, potvrđeno je ono što smo još prošle godine znali: Srbija je definitivno zemlja izuzetnih crvenih vina... Ove godine, platili smo danak teške 2012. godine pa je kvalitet crvenih vina iz te berbe lošiji, ali je ipak na takmičenju zasijalo nekoliko izuzetnih vina koja pokazuju da dobar vinar i kad je loša godina može napraviti dobro vino. Kod belih vina, situacija je bila bolja: na takmičenju su dominirala vina iz 2013. godine tako da žiriju nije bilo teško da pronađe ona koja se ističu svežinom i elegancijom.

No, prvo da saopštimo zvanične rezultate (izvor: www.vino.rs ):

POBEDNICI PO KATEGORIJAMA:

Grand Prix Vino.rs 2014 : Kremen 2012 vinarija Matalj (rejon Negotinska Krajina)

Najbolje crveno vino u kategoriji preko 1000 RSD: Kremen 2012 vinarija Matalj (rejon Negotinska Krajina)

Najbolje crveno vino u kategoriji do 1000 RSD: Temet Crveno 2012 vinarija Temet (rejon Tri Morave)

Najbolje belo vino u kategoriji preko 1000 RSD: Babaroga 2013 vinarija Bjelica (rejon Srem)

Najbolje belo vino u kategoriji do 1000 RSD: Zvonko Bogdan Chardonnay 2013 vinarija Zvonko Bogdan (rejon Subotičko-horgoška peščara)

Najbolje roze vino: Varijanta 2013 vinarija Aleksandrović (rejon Šumadija)

Najbolje prirodno slatko vino: Trijumf Late Harvest 2013 vinarija Aleksandrović (rejon Šumadija)

Best Buy - vino sa najboljim odnosom cena/kvalitet: Italijanski rizling 2013 vinarija Vinum (rejon Srem)

U kategorijama penušavih i fortifikovanih ili aromatizovanih vina žiri nije dodelio šampionske titule.

Ukupno, na takmičenju je na uzorku od 146 etiketa dodeljeno 19 zlatnih medalja, 31 srebrna medalja i 34 bronzane.

Ovde moram da ponovim ono što je i predsednik žirija Robert Gorjak (Slovenia) izjavio prilikom proglašenja ovogodišnjih pobednika. Takmičenje za najbolje vino Srbije je ove godine imalo najjači sastav žirija od svih takmičenja koja se održavaju u regiji Balkana: Jo Ahearne MW (Velika Britanija), čijeg se odličnog predavanja o vinskom marketingu sa konferencije Wine Identity  još uvek sećamo, Louise Sydbeck MW (Francuska), Robert Gorjak (Slovenija), ujedno i predsednik žirija, zatim Saša Špiranec (Hrvatska), Luiz Alberto (SAD), Federico Graziani (Italija), Jozsef Kosarka (Mađarska), Marinela Vasilica Ardelean (Rumunija), Svetozar Savić (Crna Gora). Obzirom da se prošle godine diglo puno prašine nakon proglašenja pobednika, organizatori su ove godine u samom startu sasekli sve potencijalne špekulacije o lobijima i uticajima tako što je žiri bio isključivo internacionalnog sastava.

Žiri takmičenja

Značaj ovog takmičenja nije samo to što potrošači dobijaju smernice pri kupovini vina... Mnogo se moglo naučiti tokom dva dana takmičenja...

1. Vinarija Matalj je potvrdila i ove godine da je rejon Negotinske Krajine, koji odlikuje veliki broj sunčanih dana tokom godine, idealno područje za kaberne sovinjon i druge pozne sorte vinove loze. Vinogradi u Srbiji dostižu zrelost i sve više se pred nama nalaze sjajna vina koja nose u sebi karakter podneblja i posebnost, čak i u slučajevima kada su vina napravljena od internacionalnih sorti.

2. Naše vinarije su shvatile da je trenutni trend u svetu, a sve više i kod nas, da se piju vina koja su voćna, sveža, elegantna, u kojima voćnost nije sahranjena pod slojevima nota koje potiču od hrastovine... Ukus ljubitelja vina evoluira. Iako je naša percepcija dobrog vina građena na vrancu punog tela, intenzivne boje, moćnom, sa visokim sadržajem alkohola, iz barika, napokon smo uvideli da i vina srednjeg tela mogu biti podjednako sjajna. Iz godine u godinu, sve više je takvih vina iz Srbije koja opčinjavaju čula ne svojim intenzitetom i jačinom, već elegancijom i suptilnošću.

3. Potrebno je da još učimo na polju kontrole tanina... Još uvek nailazimo na vina iz Srbije kod kojih će vam grubi tanini ostaviti suv neprijatan trag u ustima... Najčešća greška koja se pravi je preterana ekstrakcija... Takođe, potrebno je da vinarije koje koriste burad od srpskog hrasta hrabrije eksperimentišu i probaju različite proizvođače kako bi u potpunosti istražili kvalitete (i nedostatke) domaćeg hrasta ili još bolje eksperimentišu sa kombinovanjem buradi od srpskog i drugih vrsta hrasta kako bi uzeli od svakog one najbolje karakteristike.

4. Zdrava konkurencija među srpskim vinarijama je rezultirala boljim kvalitetom vina. Razlike u kvalitetu kod malih vinarija, čak i onih koje su skoro osnovane i onih većih, takozvanih "lidera" na tržištu su sve manje... To je sjajno i takav razvoj situacije može samo da nabaci osmeh na lice svakog istinskog poštovaoca srpske vinske scene.

5. Ako volite da pijete šardone, dođite u Srbiju... Ima ga svuda, u svim vinskim rejonima (sem Župe), a kvalitet je brutalno dobar... Medalje koje su osvojila vina od ove sorte na takmičenju to i potvrđuju.

Poučeni  ranijim iskustvom i kontroverzom koja je pratila ovo takmičenje , pomalo prestrašeni organizatori su ovog puta rešili da ništa ne prepuste slučaju... Na trenutke se sticao utisak da je jedino važno da svi budu zadovoljni... Sve  treba da bude transparentno, matematički precizno, bezgrešno... Zato je u pojedinim segmentima atmosfera izvan sobe u kojoj je žiri radio postajala napeta, uz malo tenzije u vazduhu, grčevite napore da se svima dokaže da će se vina ocenjivati matematički precizno...iako to nije uvek moguće jer je vino živa stvar, koju određuju ne samo hemijske i fizičke osobine već i naš emotivni i subjektivni doživljaj.

takmičenje

Organizatori su ove godine napravili sjajan potez time što su uveli nadzorni odbor sastavljen od predstavnika vinarija i nezavisnih vinskih medija.  Nadzorni odbor je imao uvid u sve faze takmičenja. Time su takmičenju dali snažan legitimitet, a istovremeno ućutkali sve glasine koje bi mogle da poteku nakon objavljivanja rezultata. Istu svrhu je imala i odluka organizatora da  žiri bude sastavljen isključivo od internacionalnih vinskih sudija, bez domaćih predstavnika, što je po mom mišljenju dobar pravac kojeg se treba držati i u budućnosti.

Bilo bi dobro da se 5-6 meseci pre takmičenja objavi detaljan pravilnik koji će propisati način prijavljivanja vina, kriterijume koje vino treba da ispuni, metod ocenjivanja, definicije. Na taj način će svima biti jasna pravila igre i pre nego što se vina registruju za takmičenje i svi koji učestvuju će biti u obavezi da poštuju ista pravila.  Zaista ne postoji nijedan razlog a ni opravdanje da domaća vinarija koja u propisanom roku podnosi prijavu za ocenjivanje svojih vina na Decanter-u i u potpunosti poštuje pravila koja je tamošnji organizator propisao, to isto ne učini i na Velikom testu vina Srbije.

Konceptualno, najznačajniji nedostatak takmičenja je nastao upravo iz preterane namere da takmičenje bude što objektivnije. Neko je procenio da objektivno ocenjivanje znači da ne znaš šta ocenjuješ. I tako su sudije pred sobom dobile uzorke vina pod šifrom koje su trebali oceniti, bez ikakve naznake sorte. I to je jedan od kredibilnih načina ocenjivanja vina. Samo, takav način ocenjivanja se najčešće koristi na takmičenjima na kojima se vrednuju vina od iste sorte ili bar iz iste regije... Ako taj metod primenite na internacionalni žiri i srpsku vinsku scenu koju karakteriše izuzetno širok raspon sorti vinove loze od kojih se prave vina, sasvim nenamerno ćete staviti autohtone sorte u neravnopravan položaj. Naprosto, žiri će mnogo lakše prepoznati tipične karakteristike internacionalnih sorti i na osnovu njih proceniti vino nego što je to slučaj sa nekom lokalnom sortom iz određene regije sa kojom se možda po prvi put susreće. Kao posledica takvog pristupa, lokalne sorte ili sorte čija tipičnost nije naročito izražena budu strožije ocenjene.

Takođe, bilo bi dobro da sponzori i pokrovitelji takmičenja shvate pun značaj ovakvog takmičenja i hrabrije podrže napore organizatora.  Znamo da u Srbiji novca uvek i u svemu nedostaje, ali ovakvi napori zaista zaslužuju široku podršku jer će od toga i vinarije a prvenstveno potrošači imati koristi.

pobednici

U nastavku vam dajemo spisak nagrađenih vina sa Velikog testa vina Srbije 2014, a već stavljamo podsetnik u kalendar za naredno takmičenje 2015. godine. Napred u nove pobede!

ZLATNA MEDALJA:

Kremen 2012 - Vinarija Matalj

Temet Crveno 2012 - Vinarija Temet

Ergo crveni 2011 - Vinarija Temet

Ergo beli 2012 - Vinarija Temet

Dobra godina 2011 - Vinarija Temet

Regent 2009 - Vinarija Aleksandrović

Tema 2013 - Vinarija Aleksandrović

Vizija 2008 - Vinarija Aleksandrović

Rodoslov 2006 - Vinarija Aleksandrović

Italijanski rizling 2013 - Vinum

Tamuz Frankovka Barrique 2008 - Vinarija Jelić

Coupage 2012 - Vinarija McC

Zvonko Bogdan Pinot Blanc 2013 - Vinarija Zvonko Bogdan

Zvonko Bogdan Chardonnay 2013 - Vinarija Zvonko Bogdan

Kišova Misterija 2011 - Vinarija Kiš

Terra Lazarica Cabernet Sauvignon 2008 - Rubin

Grafiti crveno 2012 - Vinarija Bjelica

Babaroga 2013 - Vinarija Bjelica

Vrtlog 2012 - Podrum Janko

 

SREBRNA MEDALJA:

Pusula traminac 2013 - Vinarija Pusula

Rose 2013 - Vinarija Veritas

Sauvignon Blanc 2013 - Vinarija Veritas

Kardaš Limited 2011 - Vinarija Aleksić

Kardaš 2011 - Vinarija Aleksić

Dokaz 2012 - Despotika

Dokaz 2011 - Despotika

DiMerlot 2008 - Dibonis

DiCabernet Sauvignon 2008 - Dibonis

Chardonnay Barrique 2011 - Vinarija Kovačević

Chardonnay 2013 - Vinarija Kovačević

Sauvignon 2012 - Vinarija Kovačević

Prokupac 2011 - Toplički vinogradi

Cabernet Sauvignon 2011 - Toplički vinogradi

Talijan 2013 - Vinarija Poznanić

Dara Pinot Noir 2012 - Vinarija Poznanić

Chardonnay Selekcija 2012 - Podrum Radovanović

Cabernet Sauvignon Reserve 2011 - Podrum Radovanović

Rodoslov 2009 - Vinarija Aleksandrović

Varijanta 2013 - Vinarija Aleksandrović

Oplen 2013 - Vinarija Aleksandrović

Cabernet Sauvignon 2009 - Rogan

Saga 2013 - Vinarija Bjelica

Morava 2013 - Vinarija Jelić

Ergo crveni 2012 - Vinarija Temet

Terra Lazarica Merlot 2008 - Rubin

Coupage 2011 - Vinarija McC

Kanon 2012 - Vinarija Jeremić

Misija Barrique 2011 - Podrum Janko

Život teče 2012 - Vinarija Zvonko Bogdan

Franc Cabernet Sauvignon 2012 - Podrum Radovanović

 

BRONZANA MEDALJA:

Stari zavet 2012 - Podrum Janko

Rose 2013 - Virtus

Chardonnay 2011 - Vinarija Temet

Temet belo 2013 - Vinarija Temet

Ergo beli 2013 - Vinarija Temet

Chardonnay 2012 - Rogan

Shiraz 2012 - Rogan

I kao da si anđeo 2008 - Vinarija Budimir

Projekat X 2009 - Vinarija Budimir

Triada crvena 2007 - Vinarija Budimir

Margus Margi NV - Vinarija Budimir

Carski drum manzoni 2013 - Vinarija Dragić

Carski drum cabernet sauvignon 2013 - Vinarija Dragić

Tamjanika 2013 - Vinarija Spasić

Tamjanika Selekcija 2011 - Vinarija Spasić

Tamjanika stota suza 2011 - Vinska kuća Minić

Sauvignon Blanc 2013 - Vinum

DiChardonnay Barrique 2010 - Dibonis

DiShiraz 2009 - Dibonis

Epigenia Chardonnay 2013 - Toplički vinogradi

Vila Vina Cabernet sauvignon barrique 2012 - Vinarija Milosavljević

Aurelius 2011 - Vinarija Kovačević

Orfelin beli 2013 - Vinarija Kovačević

Merlot 2013 - Atelje vina šapat

Trijumf Noir 2012 - Vinarija Aleksandrović

Trijumf rose 2012 - Vinarija Aleksandrović

Trijumf brut blanc de blancs 2009

Mirna luka 2012 - Vinarija Milisavljević

Žusot 2014 - Vinarija Milisavljević

Chardonnay 2014 - Vinarija Milisavljević

Rizling rajnski 2011 - Vinarija Jović

Sonata 2013 - Vinarija Jeremić

Zvonko Bogdan Sauvignon Blanc 2013 - Vinarija Zvonko Bogdan

Chardonnay 2013 - Vinarija Pusula

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



NAZAD NA KATEGORIJU

Tomislav Ivanović

Nagrađivani vinski novinar, kritičar i saradnik odabranih vinskih magazina. Autor i urednik vebsajta www.vinopedia.rs. Nosilac WSET3 sertifikata. Član Udruženja somelijera Vojvodine. Sudija na nacionalnim i internacionalnim vinskim takmičenjima. Vodi radionice i predavanja na temu vina Srbije i Balkana. Lokalni partner organizacije Wine Mosaic. Suosnivač Međunarodnog dana prokupca.

Pročitajte i druge članke iz ove rubrike:


ŽUPSKI KARAVAN PROKUPCA 2024 PROČITAJ VIŠE


PROKUPCI IZ SVIH REJONA, UJEDINITE SE! PROČITAJ VIŠE


MARNAVELI VINARIJA - U GRUZIJSKOJ KOLEVCI VINA PROČITAJ VIŠE


REKORDNI BROJ UZORAKA NA VINSKOM TAKMIČENJU BIWC 2024 PROČITAJ VIŠE


GRAND VIN 2024 - MAKEDONSKI DAVID UZ GOLIJATA PROČITAJ VIŠE

Sledeći članak
Prethodni članak

Nagrade