Aktuelno

Aktuelno / 09/30/2014 / 1754

PARKER PRONAŠAO SRBIJU NA VINSKOJ MAPI

Vinarija-Budimir-Aleksandrovac-vina-bela-i-crvena  

Kolumbo je 1492. godine krenuo na zapad ne sluteći da će otkriti novi kontinent. Nekoliko vinarija iz Srbije je pre nekoliko godina otkrilo američko tržište na sličan način: bez velikih očekivanja, bez pompeznih najava i skupe reklamne kampanje, bez prethodnog iskustva sa američkim vinskim tržištem... Ova godina se može smatrati prekretnicom što se tiče srpske vinske scene. Napokon rezultati uloženog truda postaju vidljivi i merljivi. Po prvi put, na Decanter-u je jedno vino iz Srbije osvojilo regionalni trofej (Stari Zavet 2011 iz Podruma Janko, Smederevo) Na konferenciji Wine Identity koja se po prvi put održala ove godine u organizaciji websajta www.vinopedia.rs i časopisa Vino & Fino, po prvi put je dokazano na primeru vina iz vinarije Ivanović da dobar prokupac bez problema može da odležava i po 10 godina (iako su mu stariji izvori određivali maksimalni potencijal za odležavanje od 5 godina). A napokon, da se malo našalimo i na račun jednog od najpoznatijih vinskih kritičara na svetu, i Robert Parker je otkrio da se u Srbiji već vekovima proizvodi vino. I ne samo otkrio, već je jedno vino iz Srbije po prvi put ocenjeno sa 90+ poena (91) na zvaničnim stranicama sajta www.erobertparker.com .

SAD su odlično tržište za vina iz Srbije i generalno sa područja Balkana. U SAD, ovi prostori ne izazivaju negativne konotacije iz perioda rata na teritoriji Bosne i Hrvatske, već su ljubiteljima vina u SAD to vina iz Evrope i vina koja ranije nisu imali priliku da probaju. I mada popularnost šardonea, kaberne sovinjona, pino griđa i merloa u SAD ne jenjava,  istovremeno su Amerikanci vrlo otvoreni da probaju nešto novo, da se bolje upoznaju sa vinima od autohtonih sorti koje potiču sa Balkana a koja nikad nisu imali priliku da probaju. Upravo u tom leži potencijal naših lokalnih sorti kao što su tamjanika i prokupac.

vinogradi prokupca vinarije Budimir 

Uvek ističem da je Sub Rosa 2007 vino koje je po prvi put iznelo na svetsku scenu priču o prokupcu, autentičnoj srpskoj sorti i ružnom pačetu koje je tokom protekle decenije izraslo u predivnog labuda kojim se možemo ponositi. Pratio sam njegov put na vinskim festivalima i događajima po Evropi i slušao komentare vinskih eksperata koji su po prvi put imali priliku da probaju vino iz Srbije, kupažu prokupca i kaberne sovinjona. A sada je i iz SAD stigla formalna potvrda njegovog kvaliteta. Izuzetno visokom ocenom (91 poen) ocenjena je Sub Rosa 2007, vino iz premium ranga vinarije Budimir iz Župe (južna Srbija). I druga vina iz ove porodične vinarije su dobila visoke ocene. Budimirova Župska tamjanika 2011 ocenjena je sa 89 poena, kao i rizling Margus Margi 2009, dok je crvena Triada 2008 dobila 88 poena. Rezultati su objavljeni na zvaničnoj stranici magazina "Wine Advocate", na adresi   www.erobertparker.com . Objavljene ocene i recenzije potpisao je Mark Skvajers koji ističe da je Sub Rosa 2007 precizno napravljeno i impresivno vino, koje će još stariti sa stilom i razvijati se na bolje u narednih nekoliko godina.

Wine Advocate je objavio recenzije i za druga vina iz Srbije koja su dostupna na američkom tržištu, pa je tako Portugizer 2013 iz  Mačkovog podruma (Agrina) ocenjen sa 84, dok je Morava 2011 podruma Jelić iz Valjeva osvojila 86 poena.

subrosa




NAZAD NA KATEGORIJU

Tomislav Ivanović

Nagrađivani vinski novinar, kritičar i saradnik odabranih vinskih magazina. Autor i urednik vebsajta www.vinopedia.rs. Nosilac WSET3 sertifikata. Član Udruženja somelijera Vojvodine. Sudija na nacionalnim i internacionalnim vinskim takmičenjima. Vodi radionice i predavanja na temu vina Srbije i Balkana. Lokalni partner organizacije Wine Mosaic. Suosnivač Međunarodnog dana prokupca.

Pročitajte i druge članke iz ove rubrike:


GIUAANI - VINSKI TURIZAM NA GRUZIJSKI NAČIN PROČITAJ VIŠE


SPASIMO STARE VINOGRADE SRBIJE PROČITAJ VIŠE


NAŠLI SMO ANTIGONU IZ ORAHOVCA PROČITAJ VIŠE


SRPSKO VINO KOŠTA 100 EUR - I ŠTA ĆEMO SAD? PROČITAJ VIŠE


MOŽE LI VINO BEZ BURETA? IMA LI ALTERNATIVE? PROČITAJ VIŠE

Sledeći članak
Prethodni članak

Nagrade