Aktuelno
Aktuelno / 08/05/2017 / 1955
Leto u Rimu ume da bude prilično naporno... Visoke temperature, vruć vetar sa zapada (ponente) koji ne donosi olakšanje već samo čini žegu još težom, hiljade turista sa svih strana sveta koji se tiskaju oko nasleđa koje su nam ostavile brojne civilizacije i imperije. Rešio sam da pored obilaska uobičajenih znamenitosti Rima pronađem i tragove Odeskalkijevih koji su doprineli razvoju vinarstva u Sremu.
NASLEĐE ODESKALKIJEVIH U SREMU
Svaka priča o Sremu/Srijemu se uvek dotiče vlastelinske porodice Odeskalki. Posle Karlovačkog mira i nakon što su Turci proterani, Bečka Carska kuća je veliki deo Srema dodelila italijanskoj grofovskoj porodici Odeskalki. Vlastelinstvo Odeskalkijevih je obuhvatalo gornjosremsku regiju sa centrom u Iloku (današnja Hrvatska) i donjosremsku regiju sa centrom u Irigu (današnja Srbija). Grof Livije Odeskalki i njegovi potomci su u velikoj meri zaslužni za razvoj vinske tradicije Srema/Srijema. U Iloku je Livio Odeskalki modernizovao Stari podrum iz 15. veka. Početkom 18. veka, Odeskalkijevi proširuju zasade vinograda u Iloku i grade novi vinski podrum preko puta postojećeg Starog podruma. Istorija beleži i da su Odeskalkijevi 1710. godine doneli na prostore Srema/Srijema prve čokote traminca. Pisani izvori takođe ukazuju i da je zahvaljujući porodici Odeskalki 1826. godine osnovana prva vinarija u Erdeviku. Nasleđe Odeskalkijevih još uvek živi sa obe strane granice tako da ne iznenađuje što vinarija Erdevik iz Erdevika na svojim etiketama koristi detalj sa grba Odeskalkijevih. Državna granica između Srbije i Hrvatske na ovom mestu prolazi duž imanja Principovac na kom su Odeskalkijevi po prvi put na naše prostore doneli traminac iz Južnog Tirola. Danas je sa hrvatske strane čitav položaj Principovac u vlasništvu vinarije Iločki podrumi i pored vinograda uključuje i renovirani dvorac (izgrađen 1864.godine kao letnja rezidencija porodice Odeskalki) koji pruža izuzetne uslove za vinski turizam.
NASLEĐE ODESKALKIJEVIH U RIMU
U samom centru grada, u blizini Altare della Patria, smeštena između ulica Via del Corso i trga Piazza Santi Apostoli, nalazi se barokna palata Odeskalki. Ogromna zgrada koja je u međuvremena doživela izmene svedoči o značaju i uticaju bankarske porodice Odeskalki. Postoje pisani izvori iz 16. veka koji svedoče da je ova zgrada prvobitno pripadala rimskoj plemićkoj porodici Kolona, te da je Livio Odeskalki iznajmio zgradu 1693. godine da bi u nju smestio impresivnu umetničku zbirku koja je sadržala i dela iz kolekcije švedske kraljice Kristine kupljena 1692. godine. Nakon smrti Livija Odeskalkija, njegov naslednik Baldassare Erba Odescalchi je postepeno prodavao delove zbirke.
1745. godine, palata je prodata porodici Odeskalki. Tada je zgrada proširena na uštrb unutrašnjeg dvorišta ali izmene na spoljašnosti zgrade i fasadi nisu narušile originalni arhitektonski izraz koji je definisao čuveni Đan Lorenco Bernini u 17. veku. U 19. veku, nakon iznenadnog požara koji je znatno oštetio zgradu, stvorena je nova fasada sa zadnje strane zgrade (prema ulici Via del Corso) koja odiše stilom palate Mediči Rikarde u Firenci.
Palata je još uvek u vlasništvu porodice Odeskalki i u njoj se nalazi velika zbirka umetničkih dela, među kojima je i čuvena Karavađova slika Preobraćenje Svetog Pavla. Na prednjoj i zadnjoj strani fasade se nalazi grb porodice Odeskalki koji prepoznajemo po simbolima lava, orla i 6 kadionica.
Zato, ako vas put nanese u Rim, ne propustite da vidite i ovu baroknu palatu koja čini nasleđe porodice Odeskalki jer je njihovom zaslugom sačuvan vinski kontinuitet Srema i Fruške Gore. Adresa: Piazza Santi Apostoli, Rim
Tomislav Ivanović
Nagrađivani vinski novinar, kritičar i saradnik odabranih vinskih magazina. Autor i urednik vebsajta www.vinopedia.rs. Nosilac WSET3 sertifikata. Član Udruženja somelijera Vojvodine. Sudija na nacionalnim i internacionalnim vinskim takmičenjima. Vodi radionice i predavanja na temu vina Srbije i Balkana. Lokalni partner organizacije Wine Mosaic. Suosnivač Međunarodnog dana prokupca.
Pročitajte i druge članke iz ove rubrike:
GIUAANI - VINSKI TURIZAM NA GRUZIJSKI NAČIN
PROČITAJ VIŠE
SPASIMO STARE VINOGRADE SRBIJE
PROČITAJ VIŠE
NAŠLI SMO ANTIGONU IZ ORAHOVCA
PROČITAJ VIŠE
SRPSKO VINO KOŠTA 100 EUR - I ŠTA ĆEMO SAD?
PROČITAJ VIŠE
MOŽE LI VINO BEZ BURETA? IMA LI ALTERNATIVE?
PROČITAJ VIŠE
Pobednik MILLESIMA BLOG AWARD 2016
Winner MILLESIMA BLOG AWARD 2016
VINO & FINO vinska ličnost godine 2016
VINO & FINO wine personality of the year 2016