Aktuelno
Aktuelno / 06/24/2014 / 1396
I ove godine, Sofija je bila domaćin BIWC (The Balkans International Wine Competition).Već nekoliko godina, Bugarska se trudi da sebe predstavi kao vinsko središte Balkana i mesto na kom će vinarije iz regije moći da predstave svoja vina stranim novinarima, ekspertima, distributerima.Još uvek u regionu ima puno glasova otpora, dosta vinarija okleva da pošalje svoja vina tamo: Bugarska nije ciljno vinsko tržište za ostale zemlje Balkana, vinska kultura je tamo još na nižem nivou nego u zemljama bivše Jugoslavije... Taj otpor i ne baš sjajna reputacija Bugarske se vide i u činjenici da po broju zemalja izlagača sa Balkana i po broju vinarija, a i ukupnom broju posetilaca, beogradski Wine Jam ima više razloga da se nazove balkanskim. I zaista, festival vina koji sledi nakon zvaničnog ocenjivanja i koji se održava u bašti Grand Hotela Sofia nikako ne liči na neku regionalnu izložbu: više se dobija utisak da ste na dobroj izložbi bugarskih vina sa par vinarija iz ostalih država regiona (Grčka, Turska, Slovenija).
Međutim, kritičari ove bugarske manifestacije treba da na stvari pogledaju iz ugla malih porodičnih vinarija. Odlazak na velike evropske sajmove i promocija vina na sajmovima zapadne Evrope iziskuju ogromne budžete, marketinšku podršku, kontakte u tamošnjim vinskim krugovima...
Zbog toga ocenjivanje vina u Sofiji predstavlja odličnu priliku da vina iz malih butik vinarija stignu pred nekolicinu priznatih vinskih eksperata, kritičara i novinara. Na primer, to je sjajna prilika da Caroline Gilby, najveći poznavalac i ambasador vina iz centralne i istočne Evrope među nosiocima titule Master of Wine, proba i da svoj sud o vinima malih lokalnih proizvođača. I tako treba i posmatrati ovu manifestaciju u Bugarskoj: kao priliku da naše male porodične vinarije skrenu pažnju na sebe i svoja vina. A ove godine, vina iz Srbije ne samo da su skrenula pažnju na sebe - 7 osvojenih zlatnih medalja, a od njih i jedan trofej za najbolje vino u kategoriji rozea za vinariju Kiš iz Sremskih Karlovaca su i te kako predstavili Srbiju u pozitivnom svetlu.
Dobitnici nagrada na BIWC 2014 iz Srbije:
Kišov Rose 2013 - vinarija Kiš - zlatna medalja i trofej za najbolje roze vino Balkana
Misija 2011 - Podrum Janko - zlatna medalja
Pinot Grigio 2013 - Vinarija Temet - zlatna medalja
Kremen Kamen 2011 - Vinarija Matalj - zlatna medalja
Amanet 2011 - Vinarija Aleksić - zlatna medalja
Trijumf Noir 2009 - Vinarija Aleksandrović - zlatna medalja
Bermet Beli - Vinarija Kiš - zlatna medalja
Arno 2013 - Vinarija Aleksić - srebrna medalja
Trijumf Gold 2012 - Vinarija Aleksandrović - srebrna medalja
Vrtlog 2012 - Podrum Janko - srebrna medalja
Kišova Misterija 2011 - Vinarija Kiš - srebrna medalja
Regent Reserve 2009 - Vinarija Aleksandrović - srebrna medalja
Kremen 2012 - Vinarija Matalj - srebrna medalja
Pusula Rose 2013 - Vinarija Pusula - srebrna medalja
Pusula Traminac 2013 - Vinarija Pusula - srebrna medalja
Terasa Chardonnay 2012 - Vinarija Matalj - bronzana medalja
Ergo Beli 2012 - Vinarija Temet - bronzana medalja
Kardaš Limited 2011 - Vinarija Aleksić - bronzana medalja
Trijumf Noir 2012 - Vinarija Aleksandrović - bronzana medalja
Rodoslov 2006 - Vinarija Aleksandrović - bronzana medalja
Dušica 2013 - Vinarija Matalj - bronzana medalja
Rose 2013 - Vinarija Temet - bronzana medalja
Kišov Bermet - Vinarija Kiš - bronzana medalja
Jako mi je drago kad mala porodična vinarija iz godine u godinu dokazuje kontinuiran kvalitet i evoluira u ozbiljnog proizvođača vina na tržištu koji kupcu nudi garanciju da su vina napravljena sa puno pažnje i ljubavi. Vinarija Kiš iz Sremskih Karlovaca je svoje ime izgradila na bermetu, i godinama je uz ime te vinarije išla i reputacija najboljeg bermeta u Sremskim Karlovcima... Tokom vremena, na tržištu se izborila za svoje mesto i Kišova Misterija koja je stekla svoj krug poštovalaca (i u suvoj i u polusuvoj verziji). Bilo je još nagrada i pohvala za Kišova vina, ali sada je iz Bugarske stigao i Trofej za najbolje vino Balkana u kategoriji rozea. I ta titula naročito dobija na težini ako znamo da su u žiriju bili Caroline Gilby i Rod Smith, nosioci titule Master of Wine. Treba znati da Rod Smith živi na jugu Francuske, tako da se svakodnevno susreće sa najboljim roze vinima Provanse, što samo daje na značaju nagradi koju je osvojila vinarija Kiš.
A Kišov Rose 2013 je vino puno iznenađenja... Nikako ne možemo reći da je to tipični predstavnik vina iz Srbije. Sortni sastav: merlo i frankovka, sasvim neuobičajen odabir sorti grožđa(može se naći još samo kod retkih vinarija iz Burgenlanda u Austriji). Neki bi rekli da su spojili nespojivo ali u svakom slučaju je odraz vinarske radoznalosti i konstantne potrage za nečim novim, pomeranjem granica i inovacijom u vinskom svetu. Upravo ono što je Srbiji potrebno...
Sam pogled na etiketu i 14% alkohola su izazvali dilemu da li je u pitanju štamparska greška... Međutim, kad probate roze iz vinarije Kiš, sigurno nećete osetiti alkohol kako žari u grlu niti onu karakterističnu gorčinu alkohola. Rezidualni šećer je vešto doveo u ravnotežu nivo alkohola, a pored toga i dao punoću tela tako da se ovom vinu ne može ništa zameriti... Samo ga treba rashladiti na 7-8 stepeni Celzijusa i prepustiti se uživanju.... Tada će vino osloboditi svoje naglašene arome jagode i trešnje uz naznake začinskih biljaka u završnici...
U sredu, 18. juna 2014.godine, čitava porodica, uključujući i deda Slavka, je došla iz Sremskih Karlovaca u Beograd, u restoran Teatroteka, da zajedno sa prijateljima vinarije, novinarima, somelijerima proslave novi trofej za vina iz vinarije Kiš... I umesto duge priče, prisutnima je ostavljeno da sami probaju pobednički roze i donesu sud da li ovo vino zaista zaslužuje titulu najboljeg rozea Balkana... Volim da naglasim da je vinarija Kiš po svoj prilici vinarija sa najdužim stažom u pravljenju vina u kontinuitetu koji nisu prekidale ni godine socijalizma. Uz iskustvo sakupljano tokom decenija i svest o modernim stilovima vina koja vinska publika danas traži, vinarija Kiš je već stekla dovoljno samopouzdanja da se odvažno upusti u dalje eksperimentisanje i poigravanje u pravljenju vina, a samim tim na tržištu prave malu revoluciju poklanjajući nam sjajna vina sa odličnim odnosom cena/kvalitet... Na taj način nesvesno teraju i ostale vinare iz Sremskih Karlovaca da budu još bolji i da vrate staru slavu karlovačkim vinima.
Tomislav Ivanović
Nagrađivani vinski novinar, kritičar i saradnik odabranih vinskih magazina. Autor i urednik vebsajta www.vinopedia.rs. Nosilac WSET3 sertifikata. Član Udruženja somelijera Vojvodine. Sudija na nacionalnim i internacionalnim vinskim takmičenjima. Vodi radionice i predavanja na temu vina Srbije i Balkana. Lokalni partner organizacije Wine Mosaic. Suosnivač Međunarodnog dana prokupca.
Pročitajte i druge članke iz ove rubrike:
GIUAANI - VINSKI TURIZAM NA GRUZIJSKI NAČIN
PROČITAJ VIŠE
SPASIMO STARE VINOGRADE SRBIJE
PROČITAJ VIŠE
NAŠLI SMO ANTIGONU IZ ORAHOVCA
PROČITAJ VIŠE
SRPSKO VINO KOŠTA 100 EUR - I ŠTA ĆEMO SAD?
PROČITAJ VIŠE
MOŽE LI VINO BEZ BURETA? IMA LI ALTERNATIVE?
PROČITAJ VIŠE
Pobednik MILLESIMA BLOG AWARD 2016
Winner MILLESIMA BLOG AWARD 2016
VINO & FINO vinska ličnost godine 2016
VINO & FINO wine personality of the year 2016