Događaji

Događaji / 06/18/2015 / 1675

ISTARSKA LAGUNA DOBRIH VINA

Vina Laguna

Vrlo često citiram dragu mi prijateljicu Jo Ahearne, nosioca titule Master of Wine, koja mi je jednom prilikom  rekla dok smo razgovarali o razlikama između malih porodičnih vinarija i velikih "industrijskih" vinarija koje prave vina u velikim serijama da " danas i veliki prave dobra vina" jer je danas sve manja razlika u tehnologiji koja se koristi u malim i velikim podrumima, a svima je cilj što bolji kvalitet grožđa i vina jer je današnje tržište - sve zahtevnije.  Još u vreme stare Jugoslavije, malvazija je imala posebno mesto na vinskom tržištu Srbije, a naročito Beograda. Ponajviše jer je to vino budilo sećanja na godišnje odmore u Istri koja je bila među najpopularnijim primorskim destinacijama Beograđana, i kako se često kaže - najbliže more Beogradu do koga se stiže za 6 sati vožnje autoputem. Na srpskom tržištu, vinarija Kozlović je svakako postala sinonim za istarsku malvaziju. Međutim, vinarija Vina Laguna ulaže velike napore da malvaziju istarsku približi širokom krugu potrošača u Srbiji, a naročito mlađim naraštajima koji tek sada otkrivaju zašto je Istra obećana zemlja za sve ljubitelje mediteranske gastronomije i kvalitetnih vina.

Vinarija Vina Laguna posluje u okviru koncerna Agrolaguna, koji je nastao tako što su se 1963. godine udružile lokalne poljoprivredne zadruge iz okoline Poreča. Vremenom, vinarija je stigla do godišnje proizvodnje od 5 miliona litara vina a vinogradi se prostiru na površini od 610 hektara. Verovatno već mislite da je u pitanju "teška industrija u vinskom svetu". Međutim, vinarija Vina Laguna je upravo primer koji u praksi dokazuje reči Jo Ahearne sa početka ovog teksta. Tome u prilog ide i vest da je na ovogodišnjem Decanter-u, vinarija Vina Laguna osvojila Regionalni trofej za crveno vino ispod 15 GBP za vino Festigia Castello 2012 (sortni sastav: 50% merlo, 30% sira, 20% kaberne sovinjon).

Poziv da posetim vinariju Vina Laguna sam prihvatio sa popriličnom dozom radoznalosti. Prvenstveno jer mi je želja bila da se na licu mesta upoznam sa funkcionisanjem jednog velikog sistema i da otkrijem na koji način se može naći ravnoteža između veličine odnosno kapaciteta vinarije i kvaliteta. A takođe, da bih se bolje upoznao sa karakteristikama istarskog podneblja i razumeo istarska vina. A domaćin na ovoj istarskoj fešti u slavu vina, maslina i sira mi je bio Goran Kramarić, direktor Agrolagune i njegov tim saradnika.

Goran Kramarić, direktor Agrolagune Goran Kramarić, direktor Agrolagune

Priča o istarskim vinima počinje od vinograda. Položaje bliže obali karakteriše crvena zemlja tj. "terra rossa", dok se u unutrašnjosti poluostrva vinogradi nalaze na beloj zemlji. Vinarija Vina Laguna poseduje ukupno 610 hektara vinograda, na parcelama i sa crvenim i sa belim tlom.

Obilazak smo počeli od vinograda na položaju Bašarinka, površine 43 hektara, na kome su u najvećoj meri posađeni zasadi kaberne sovinjona. Plitko, kamenito skeletno tlo, topla crvenica se pokazala kao izuzetno dobra podloga za kaberne sovinjon. Potom smo stigli i do vinograda Vodopija površine 5 hektara. Zahvaljujući svojoj veličini, ovaj vinograd predstavlja ogledno dobro vinarije, na kome se eksperimentiše, uvode inovacije i testiraju nova naučna saznanja u oblasti vinogradarstva. Zato vina sa ovog položaja izlaze u limitiranim specijalnim serijama. Ovi vinogradi su posađeni u periodu od 2004-2008. godine. Potom stižemo i do položaja Mornarica i vinograda površine 35 hektara. Ovi vinogradi se prostiru na dobro provetrenim brežuljcima na kojima dominira bela zemlja. Uz brižnu selekciju najboljih grozdova, sa tog položaja (južna ekspozicija) dolazi najfiniji kaberne sovinjon od koga nastaje u najboljim godinama vino Festigia Riserva Cabernet Sauvignon. Vinarija Vina Laguna je priču o istarskom kaberne sovinjonu izgradila zahvaljujući radu enologa Ante Gavranića, koji u Hrvatskoj ima status kao kod nas u Srbiji kad se kaže Mijin Kaberne. Ante je svoja znanja preneo mlađim generacijama enologa u vinariji Miroslavu Latalu, Milanu Budinskom i Sabini Salamun.

U blizini gradića Funtana, stigli smo i do početka vinskog puta Vina Laguna, živopisne rute kroz vinograde koja je svojevrsna atrakcija za sve turiste ljubitelje vina i prirode. Vinski put ukupne dužine 7 km prolazi kroz najveći vinograd vinarije Vina Laguna površine 180 hektara na crvenoj zemlji. U vinogradu su zastupljene sledeće sorte: merlo, sira, teran, kroatina, šardone, pino blan, pino gri, sovinjon blan. Prvo što mi pada na pamet kada pogledam na nepregledne vinograde svuda oko mene jeste pitanje vremena. Čini mi se da na ovako velikim parcelama uvek traje trka sa vremenom: na vreme poprskati lozu, na vreme obrati grožđe... Suština modernog vinogradarstva jeste da se u optimalnom vremenskom roku odrade svi poslovi u vinogradu, što može biti zahtevan posao na velikim parcelama kao što je ova. Od domaćina čujem da se na 50% površina berba vrši mehanički, dok se za vina iz premijum segmenta grožđe bere isključivo ručno. Pored 200 zaposlenih Agrolagune, u vreme berbe se angažuje još 200 sezonskih radnika. Berba počinje krajem avgusta (muškat, sovinjon blan, pino blan, pino gri) i u narednih 40 dana vinarija vri kao u mravinjaku.

Nakon dobrodošlice kod vidikovca sa kog se pruža panoramski pogled na vinograde, domaćini su čuvali još jedno iznenađenje: let balonom iznad vinograda da bismo još bolje sagledali izuzetnost pejzaža Istre...

vinogradi Vina Laguna

dobrodošlica u vinogradu

Vina Laguna

balon u vinogradu

u istarskom vinogradu

u balonu

pogled iz balona

u balonu

 

Potom je usledio obilazak vinarije u društvu enologa Sabine Salamun. Tom prilikom smo saznali i ekskluzivnu vest da će oko Božića na tržište izaći novitet Merlot Riserva iz 2012. godine sa najsunčanijih položaja... Strpljenja još malo...

vinarija Vina Laguna

vinarija Vina Laguna

Vina Laguna

Vina Laguna

Vina Laguna

 

Poreč je grad šampion hrvatskog turizma koji privlači turiste iz celog sveta Eufrazijevom bazilikom koja se nalazi na UNESCO-voj listi svetske baštine, ulicama starog grada koje odišu Mediteranom , malim trgovima i fontanama i predivnim plažama. A nakon obilaska grada, imao sam vremena i da se upoznam sa vinima vinarije Vina Laguna i odaberem svoje favorite...

Poreč

Terra Rossa 2013 - Vina Laguna - (sortni sastav: 50% merlo, 30% teran, 20% frankovka) Ovo vino spada u kategoriju lokalnih kupaža za svaki dan, te je tome i cenovno prilagođeno. Međutim, potvrda kvaliteta ovog vina je stigla sa ovogodišnjeg Decanter-a gde se Terra Rossa 2013 okitila srebrnom medaljom. Vino iznenađuje svojom kompleksnošću koju sigurno ne biste očekivali u ovoj cenovnoj kategoriji. Na nosu je naglašeno voćno, sa preovlađujućim aromama crvenog šumskog voća, ribizle, višnje. Vino je sočno, osvežavajuće, živahne prijatne kiseline vode ka dugoj završnici kod koje dolaze do izražaja začinske note.

Festigia Malvazija Vižinada Riserva 2013 - Vina Laguna - jedna od mojih omiljenih istarskih malvazija. Grožđe sa starih čokota posađenih 1979. godine na odabranoj parceli Vižinada. Dakle, u pitanju su klonovi istinske malvazije, kakva je nekada bila širom Istre. Kompleksna, intenzivna a ipak elegantna, na nosu obilje cvetnih aroma bagrema, lipe, belog cveća uz tragove nota breskve. U ustima je vino razvijeno, puno, sa dugom završnicom u kojoj ostaje izbalansiran  trag prijatne gorčine i osvežavajućih citrusnih nota.

 

 

 



NAZAD NA KATEGORIJU

Tomislav Ivanović

Nagrađivani vinski novinar, kritičar i saradnik odabranih vinskih magazina. Autor i urednik vebsajta www.vinopedia.rs. Nosilac WSET3 sertifikata. Član Udruženja somelijera Vojvodine. Sudija na nacionalnim i internacionalnim vinskim takmičenjima. Vodi radionice i predavanja na temu vina Srbije i Balkana. Lokalni partner organizacije Wine Mosaic. Suosnivač Međunarodnog dana prokupca.

Pročitajte i druge članke iz ove rubrike:


ŽUPSKI KARAVAN PROKUPCA 2024 PROČITAJ VIŠE


PROKUPCI IZ SVIH REJONA, UJEDINITE SE! PROČITAJ VIŠE


MARNAVELI VINARIJA - U GRUZIJSKOJ KOLEVCI VINA PROČITAJ VIŠE


REKORDNI BROJ UZORAKA NA VINSKOM TAKMIČENJU BIWC 2024 PROČITAJ VIŠE


GRAND VIN 2024 - MAKEDONSKI DAVID UZ GOLIJATA PROČITAJ VIŠE

Sledeći članak
Prethodni članak

Nagrade