Aktuelno

Aktuelno / 04/14/2012 / 1333

DIREKTNO SA ZAGREB WINE GOURMET WEEKEND-A 2012

Drugi dan Zagreb Wine Gourmet Weekend-a je započeo izuzetnom Masterclass radionicom koju je održala Isabelle Legeron. Ona vam je verovatno dobro poznata zahvaljujući serijalu emisija koje se prikazuju na kanalu Travel Channel u kojima obilazi zemlje i upoznaje gledaoce sa vinima i vinskom tradicijom tih zemalja.

Isabelle je postigla izuzetan uspeh svojom emisijom o Gruziji, a pri čemu je i prosečnom evropskom ljubitelju vina bliže predstavila vina i vinsku tradiciju zemlje za koju se smatra da predstavlja kolevku vinarstva. Inače, u razgovoru sa Isabelle smo ekskluzivno saznali da se u njenoj glavi već neko vreme vrti ideja da uradi sličnu emisiju u kojoj će bliže predstaviti vina Srbije i nadamo se da će se u periodu koji dolazi stvoriti uslovi da u srpskim vinogorjima poželimo dobrodošlicu Isabelle i njenoj ekipi.

Do tada, Isabelle aktivno radi na promociji "prirodnih (natural) vina". To je još uvek nedovoljno definisana oblast u vinarstvu jer ne postoji baš tačna definicija šta je to prirodno vino. Ipak, suština je da se vino pravi sa minimalnim hemijskim i tehnološkim intervencijama u uzgoju grožđa i pravljenju vina od njega. Zagovornici prirodnih vina karakterišu prirodna vina više po onom što se izostavlja u procesu proizvodnje nego po onom što se upotrebljava. Idealno, nikakvi dodaci se ne koriste, mada se može tolerisati mala količina SO2. Ipak, postoji jedan broj vinara koji uspevaju da proizvedu odlična vina bez imalo SO2.

Trend prirodnih vina je relativno nov, ali sve više i više dobija na značaju i sve veći broj vinara se odvažio da se oproba u proizvodnji prirodnih vina.

U Zagrebu, Isabelle je odlučila da posetiocima predstavi naročitu grupu belih prirodnih vina iz Italije, Slovenije i Hrvatske. Tačnije, ona se opredelila za takozvana "orange wines" (narandžasta vina). Zajednička osobina ovih vina je da se sok iz grožđa ostavlja u kontaktu sa pokožicom i semenkama tokom maceracije danima, nedeljama, pa čak i mesecima pri čemu od njih dobijaju tanine i pigment. Ovakva vina dolaze iz Slovenije (npr. Vipave i uopšte regije Brda), kao i italijanskih regija Friuli, Lazio i Umbria, a takođe u manjoj meri u regiji Loare u Francuskoj i Kaliforniji.

U svom izboru vina, Isabelle je odabrala i vina koja su odležavala u velikoj buradi i vina koja odležavaju u amforama. Inače, proizvodnja vina u amforama je izuzetno retka. Danas se amfore proizvode jedino na Kavkazu (Gruziji) i teško je pronaći pravog majstora za izradu ovih sudova. Izvan Gruzije, postoji desetak vinarija koje proizvode vino u amforama, a u Hrvatskoj to je vinarija Tomac.

Na Masterclass radionici, Isabelle je prezentirala sledeća vina:

  • Terpin Pinot Quinto Quarto 2009

  • Damijan Podveršič Bianco Kaplja 2008

  • Čotar Vitovska 2007

  • Batič Zaria 2007

  • Mlečnik Chardonnay 2006

  • Radikon Oslavje 2004

  • Tomac Amfora 2007


 

Na drugom današnjem panelu, predstavljena su četiri hrvatska vinara i proizvođača maslinovog ulja (Duilio Belić, Miroslav Plišo, Ernest Tolj, Boris Šuljić) koji su nakon uspešnih karijera u drugim profesijama (finansije, advokatura, menadžment) krenuli i u proizvodnju vina i maslinovog ulja i u toj oblasti takođe postigli uspeh.

Zanimljivo je da su ovi predstavnici vinara izrazili određenu rezervu prema projektu "Vina Croatia" koji vodi Tony Hodges. Kao bolji pristup, oni su percipirali udruživanje 4-5 najkvalitetnijih vinara koji bi zajedno učestvovali na svetskim sajmovima i promocijama. Time će se stvoriti dobra slika o hrvatskim vinima u svetu,a  posle će lako uz takav imidž svoje mesto i svoje potrošače moći da nađu i mali vinari.

Po prvi put u Hrvatskoj, Zagreb Wine Gourmet Weekend je organizovao i Twitter degustaciju vina na kojoj su istovremeno wine bloggeri iz Hrvatske i SAD probali vina i komentarisali ih na Twitteru pred publikom u Zagrebu i Njujorku. Ova demonstracija je pokazala i moć i mogućnosti društvenih mreža u promociji vina.



 



NAZAD NA KATEGORIJU

Tomislav Ivanović

Nagrađivani vinski novinar, kritičar i saradnik odabranih vinskih magazina. Autor i urednik vebsajta www.vinopedia.rs. Nosilac WSET3 sertifikata. Član Udruženja somelijera Vojvodine. Sudija na nacionalnim i internacionalnim vinskim takmičenjima. Vodi radionice i predavanja na temu vina Srbije i Balkana. Lokalni partner organizacije Wine Mosaic. Suosnivač Međunarodnog dana prokupca.

Pročitajte i druge članke iz ove rubrike:


GIUAANI - VINSKI TURIZAM NA GRUZIJSKI NAČIN PROČITAJ VIŠE


SPASIMO STARE VINOGRADE SRBIJE PROČITAJ VIŠE


NAŠLI SMO ANTIGONU IZ ORAHOVCA PROČITAJ VIŠE


SRPSKO VINO KOŠTA 100 EUR - I ŠTA ĆEMO SAD? PROČITAJ VIŠE


MOŽE LI VINO BEZ BURETA? IMA LI ALTERNATIVE? PROČITAJ VIŠE

Sledeći članak
Prethodni članak

Nagrade