Aktuelno

Aktuelno / 11/29/2012 / 1161

DIREKTNO SA FESTIVALA MEDITERANEO - BEOGRAD 24.11.2012



Na vest da je festival vina, gastronomije i vinskog turizma MEDITERANEO zakazan za novembar, mnogi su se sumnjičavo pitali da li je to pametna odluka obzirom da je početkom novembra festival srpskih vina u Lazarevcu, a odmah kasnije u decembru i Beogradski salon vina u hotelu Hajat.Bilo je i onih koji su smatrali da festival nije dovoljno profilisan i da se program festivala neće razlikovati od već postojećih dešavanja u svetu vina. No, pripreme su tekle bez predaha, svečano otvaranje je zakazano za 24.11.2012. godine u 12.30h u renoviranom hotelu Metropol, a organizatori su samouvereno najavljivali da će napraviti festival koji će za jednu stepenicu više podići standarde i očekivanja pri organizaciji vinskih dešavanja u Srbiji.

Na svečanom otvaranju, posetioce i izlagače su pozdravili članovi organizacionog tima festivala koje je predvodio direktor festivala Sava Kesar, kao i Gvozden Radenković, predsednik Udruženja vinogradara i vinara Srbije VIVIS, i Milijan Stojanić, predsednik asocijacije šefova-kuvara Srbije.



 



 

U svečanoj dvorani hotela Metropol su raspoređeni štandovi vinarija. Već sam pogled na spisak izlagača otkriva da je na jednom mestu okupljen vrh srpskog vinarstva, uz manji broj vinarija iz zemalja regiona. Imam utisak da je dvorana hotela Metropol sjajno mesto za ovakvu vrstu događaja - klimatizovan prostor, dovoljno velika prostorija koja može da primi veliki broj posetilaca bez stvaranja gužve pred štandovima, dobra povezanost sa prostorijama gde se održavaju predavanja i masterclass radionice. Predavanja i radionice su se odvijale u tri celine: predavanja iz vinskog turizma i vinogradarstva, vinske masterclass radionice i gastronomske radionice pod nazivom Mediteraneo Culinary Challenge.

VINSKI MASTERCLASS - VINARIJA ALEKSANDROVIĆ



Nije bilo sumnje da će masterclass radionica na kojoj su predstavljena vina iz Podruma Aleksandrović biti ispunjena do poslednjeg mesta. Radionica je počela sa manjim zakašnjenjem, ali to nikome od prisutnih nije smetalo. Moderator radionice Stevan Rajta je uz vlasnika Božu Aleksandrovića i enologa Vladu Nikolića predstavio vina iz Podruma Aleksandrović koja su ove godine na internacionalnim takmičenjima vina osvojila ukupno 32 medalje.





Želja Bože Aleksandrovića je da u vinu predstavi duh Šumadije, regije koju on smatra jednom od najboljih vinskih regija u Srbiji, a i šire na Balkanu. Oplenačko vinogorje se odlikuje velikim amplitudama temperature tokom dana i noći, što utiče na formiranje bogatih aroma grožđa i voća. Trenutno, Podrum Aleksandrović grožđe gaji na 72 hektara vinograda, a čitav tim stručnih obrazovanih ljudi se trudi da u čaši kroz vino zarobi karakteristike sorti grožđa, klime i zemljišta, a u isto vreme i probudi emocije jer "ne postoje loša vina, već ona koja su dobra i ona koja bude emocije".

Najveći izazov za svaku vinariju je kako održati kontinuitet kvaliteta. Ova godina je bila sušna, a na primer 2005. godina je bila kišna - ali kupac čak i tada mora znati da kada kupi bocu vina neće biti razočaran. To je jedini način da se steknu i zadrže potrošači.

- Trijumf Noir 2009 - penušavac

Degustaciju smo počeli sa "Šumadincem" - penušavim vinom iz Šumadije (sortni sastav: 100% Pinot Noir). Ovo je novitet iz Podruma Aleksandrović, i logičan korak dalje u radu na polju penušavaca podruma Aleksandrović, nakon što se 2010. godine na tržištu pojavio prvi penušavac "Blanc de Blanc" od sorte šardone. Vlada Nikolić i Boža Aleksandrović su potvrdili da su izuzetno zadovoljni ovim vinom. U Srbiji, potrošnja penušavaca je veoma niska - ovo vino je doprinos Podruma Aleksandrović da se izmeni trenutna situacija. Pred nama je ozbiljan penušavac koji je 2 godine ležao na talogu, što mu je dalo izuzetnu kompleksnost i punoću. Dominiraju voćne arome maline i jagode, upotpunjene mineralnim notama i blago muskatnim tonovima.

-Trijumf Selection 2010

Ovo vino i nije bilo potrebno naročito predstavljati... Priča kako je do ruku Bože Aleksandrovića stigao stari rukopis sa sortnim sastavom vina Trijumf je dobro poznata svakom zaljubljeniku u vina iz Srbije. Sortni sastav Trijumfa - 85% sovinjon blan, 15% rajnski rizling i pino blan nije uobičajen, te je i za Vladu Nikolića bio izazov i eksperiment da dosegne vrhunac koji ta kupaža može da pruži. I zaista, sovinjon je zahtevna sorta, momenat berbe mora biti precizno određen. Ovo vino je izrazito puno i kompleksno na mirisu, od herbalnih tonova tipičnih za sortu sovinjon blan (vreža paradajza, trava) preko citrusa (grejp, limeta, limun) pa do bagrema i belog cveća. Zaista, ponos Srbije i oplenačkog vinogorja.

-Trijumf Barrique 2009

Najviše nagrađivano vino iz Podruma Aleksandrović - do sada je osvojilo 16 nagrada. A Vlada i Boža su od samog početka se trudili da pogode ukus publike. Prvobitno je sastav ovog vina bio 85% sovinjon blan i 15% šardone, da bi postepeno došli do sadašnjeg sastava koji čine šardone 85% i sovinjon blan i rajnski rizling 15%. A onda je vino 12 meseci odležavalo u bariku, 50% novim i 50% starim buradima. Rezultat je puno, ekstraktivno vino, puterasto - izuzetna harmonija aroma grožđa i barika. Vino je flaširano 2010. godine, karakteriše ga odličan potencijal odležavanja. A što je najvažnije, ovo vino je upravo ono što se dopada današnjem potrošaču, a ipak drvo nije pokrilo arome vina, što je težak zadatak kod barikiranja belih vina. I još da napomenemo da u Podrumu Aleksandrović koriste barike iz Čilea i od jedne mađarske kompanije koja izrađuje burad od slavonskog hrasta.

-Trijumf Rose 2011

Osluškujući trendove na tržištu i činjenicu da je u čitavom svetu u porastu konzumacija rozea i penušavaca, Podrum Aleksandrović je u svoju ponudu vina uvrstio i suvi roze napravljen od sorte pinot noir (crni burgundac). Elegantno, naglašeno voćno vino sa aromama maline i jagode, cvetnim notama ruže i karanfila.

-Trijumf Noir 2008

Još jedno vino proizvedeno od sorte pinot noir (crni burgundac), koje je pogodilo ukus američkih ljubitelja vina i postiže zapažene uspehe na američkom tržištu. Zrele voćne arome višnje, šljive, začinske note ukomponovane sa blagim naznakama barika. Vinograd iz kog dolazi grožđe sorte pinot noir se nalazi u blizini Oplenca, na brdu Bokanja, gde je svojevremeno i sam kralj Aleksandar I Karađorđević imao planove da podigne sopstvene zasade vinove loze, na nadmorskoj visini od 340 metara iznad nivoa mora, jugoistočna-južna-jugozapadna ekspozicija. Takav položaj omogućava dobru provetrenost, čime se dobija zdravo grožđe odličnog kvaliteta.

-Regent Reserve 2008

Vino koje je osvojilo zlatnu medalju na takmičenju Mundus Vini u Nemačkoj ove godine. Po sortnom sastavu, 50% merlo i 50% kaberne sovinjon. Tamno crvene boje sa purpurnim odsjajem, izrazito kompleksnih aroma na nosu (kafa, suva šljiva, kupina, borovnica, vanila, guma, koža). Upravo ovih dana, vino će izaći u prodaju nakon 12 meseci odležavanja u boci. Moćno vrhunsko vino sa potencijalom za odležavanje u boci od bar još pet godina. I čini se da upravo u tome i leži recept za vrhunska vina Podruma Aleksandrović - strogo poštovanje ciklusa: bela vina izlaze na tržište nakon godinu dana, a crvena najranije nakon tri godine. Na taj način, vina izlaze formirana pred potrošače, i očigledno tržište to prepoznaje i vrednuje.

MEDITERANEO EXCLUSIVE No. 1:

"Podrum Aleksandrović vredno radi i istražuje mogućnosti koje pruža oplenačko vinogorje, tako da su u proteklom periodu skupljali iskustva i znanja od vinara iz Austrije o proizvodnji desertnih vina, jer već sledeće godine će biti prva berba u mladom vinogradu zasađenom sortom traminac, od kog će nastati Traminac Ledeno Vino (ukoliko to budu dozvolili i vremenski uslovi)."

Potom je usledilo predavanje koje je održao Darko Jakšić, šef grupe za vinogradarstvo i vinarstvo u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede o deklarisanju vina i dodeli kontrolnih brojeva po osnovu nove zakonske regulative. Kroz praktične primere, prisutni su mogli da saznaju brojne novosti koje će početi da se primenjuju od 1. januara 2013. godine, a odnose se na sadržaj etiketa na vinima koja se nalaze u prodaji.



Pomenimo samo da se uvode i novi termini na vinskim etiketama, poput termina gazdinstvo (sopstvena proizvodnja) koje će moći da se koristi samo za vina sa geografskim poreklom, i termina lot (serija, jedinica proizvoda). Prednost obeležavanja lota je da u slučaju neke mane, sa tržišta će moći da se povuče samo određeni lot, a ne čitava količina plasiranog vina. Takođe, uvedena je i obaveza navođenja porekla grožđa, tako da će u pojedinim slučajevima potrošači znati da je "vino proizvedeno u Srbiji od grožđa iz BJRM".

Interesantno je pomenuti i  da izrazi od opšteg značaja, kao i nazivi istorijskih ličnosti, neće više moći da se koriste na stonim vinima, što znači da će postojeći brendovi morati ili da uđu u sistem kontrolisane proizvodnje ili da promene naziv.

Prilikom iskazivanja alkohola na etiketi, proizvođači će moći da ga zaokruže na celi broj ili polovinu, pri čemu se dozvoljava odstupanje od 0,5% za mirna vina, a za penušavce 0,8%.

MEDITERANEO EXCLUSIVE No. 2:

"U prvih osam meseci 2012. godine, izvoz vina iz Srbije je u porastu, pri čemu se 66% vina izveze u zemlje EU, 20% u zemlje potpisnice CEFTA sporazuma i 14% u ostale zemlje".

MEDITERANEO EXCLUSIVE No. 3:

"U registru poljoprivrednih gazdinstava je do sada upisano 25.000 hektara vinograda na teritoriji Srbije. Pretpostavlja se da je još uvek neregistrovano 10.000 hektara, tako da time dobijamo ukupne površine pod vinogradima u Srbiji od 35.000 hektara."

MEDITERANEO EXCLUSIVE No. 4:

"Kvota za izvoz vina iz Srbije u EU iznosi 63.000 hektolitara. Iako neko može pomisliti da je to znatna količina, Srbiji je u stvari potrebna veća kvota, obzirom da smo u 2012. godini ispunili kvotu za rinfuzna vina 340% (sa 34.220 hl), a kvotu za vina u originalnom pakovanju 130% (70.700 hl)."

Potom smo se zaputili među štandove vinarija, gde su svi zaljubljenici u vino mogli da na jednom mestu pronađu vinarije iz čitave Srbije, od Kosova do Subotice i uvere se u potencijale sadašnjosti i budućnosti srpskog vinarstva.



 





 















 





 



 























 








NAZAD NA KATEGORIJU

Tomislav Ivanović

Nagrađivani vinski novinar, kritičar i saradnik odabranih vinskih magazina. Autor i urednik vebsajta www.vinopedia.rs. Nosilac WSET3 sertifikata. Član Udruženja somelijera Vojvodine. Sudija na nacionalnim i internacionalnim vinskim takmičenjima. Vodi radionice i predavanja na temu vina Srbije i Balkana. Lokalni partner organizacije Wine Mosaic. Suosnivač Međunarodnog dana prokupca.

Pročitajte i druge članke iz ove rubrike:


GIUAANI - VINSKI TURIZAM NA GRUZIJSKI NAČIN PROČITAJ VIŠE


SPASIMO STARE VINOGRADE SRBIJE PROČITAJ VIŠE


NAŠLI SMO ANTIGONU IZ ORAHOVCA PROČITAJ VIŠE


SRPSKO VINO KOŠTA 100 EUR - I ŠTA ĆEMO SAD? PROČITAJ VIŠE


MOŽE LI VINO BEZ BURETA? IMA LI ALTERNATIVE? PROČITAJ VIŠE

Sledeći članak
Prethodni članak

Nagrade