Aktuelno
Aktuelno / 09/18/2019 / 1633
Sasvim je legitimno da postavite pitanje: šta treba da poseduje roze koji košta 90 EUR i po čemu se razlikuje od gomile naizgled sličnih rozea (bar po boji)... Dakle, pričamo o najskupljem rozeu na svetu, perjanici iz vinarije Chateau D'Esclans koja dolazi pred potrošače pod etiketom Garrus.
Da bi jedan roze iz Provanse dostigao naizgled astronomsku cenu od 90 EUR, potrebno je da prethodno bude ispunjen i jedan preduslov: roze danas nije više vino koje se pije isključivo tokom letnje sezone - roze se pije tokom čitave godine i pruža brojne mogućnosti za kombinovanje sa hranom i posebnim prilikama. Time je dobio na značaju i iskočio je iz percepcije laganog neozbiljnog vina za trenutno letnje uživanje.
Veliki doprinos promeni percepcije roze vina je dao upravo Saša Lišin, vlasnik vinarije Chateau D'Esclans. A kad je uspeo da skrene pažnju na roze vina, onda je rešio da bude i najbolji.
Naravno, potrebno je sastaviti dobitni recept... A u slučaju Garrusa, to ide ovako:
1. Uzmete jednog poznatog enologa. Dovoljno dobro zvuči da je radio za Chateau Mouton Rothschild. A sigurno ima i solidno znanje o pravljenju vina.
2. Da biste imali izuzetno kvalitetnu sirovinu, trebaće vam grožđe iz starih vinograda. Chateau D'Esclans se prostire na imanju od 267 hektara, pri čemu se vinogradi prostiru na 72,9 hektara. Za Garrus se bira grožđe sa najboljih pozicija, a sortiment čine najvećim delom grenaš, te role (vermentino) i sira. Grenaš za vino Garrus potiče iz vinograda starog više od 80 godina površine 4 hektara koji se nalazi na vrhu brda, zaklonjen pojasom šuma.
3. Vrlo često enolozi pri pravljenju rozea žrtvuju aromatiku i strukturu nauštrb boje, jer današnja publika ceni svetlo ružičastu boju u čaši. Da bi postigao oboje, Saša Lišin je rešio da pomeša i crno i belo grožđe koji onda fermentišu zajedno (nikako nije dozvoljeno da se meša crveno i belo vino). Time je dobio roze koji poseduje određene kvalitete belog vina. Čak i boja ima zlatnožute prelive u čaši, a vino je dobilo i punije telo, bogatiju aromatiku.
4. Kvalitet, kvalitet i kvalitet... Ručna berba od ranog jutra do podne, optičko sortiranje. Odstranjivanje peteljke, muljanje slabijeg intenziteta da ne dođe do cepanja pokožice i drobljenja semenki na temperaturi od 7 stepeni Celzijusa, mešanje 90% samotoka i 10% šire iz prve frakcije. Bez maceracije. Fermentacija u buradi od 600 litara. Batonaž dva puta nedeljno.
5. I kad smo stigli do buradi, svako bure ima zasebnu kontrolu temperature. Kroz svako bure prolazi spiralna cev do dna kroz koju protiče hladna voda, dok kompjuter meri i podešava temperaturu u svakom buretu. Kombinacija nove buradi i dva puta korišćenih (light to medium toasting). Sazrevanje vina na finom talogu tokom 10 meseci. U podrumu se svake godine 70% buradi zameni novim. U skladu sa zahtevima tržišta, u posebnom delu podruma se od 2013. godine proizvodi i Garrus u košer verziji (prema jevrejskim propisima i običajima).
6. Moderan dizajn boce, da odaje utisak luksuza i stila.
Naizgled, jednostavan (i skup) recept. Međutim, uz njega je potrebna i velika posvećenost. Vinarije uglavnom tretiraju roze kao sporedni proizvod koji će im poboljšati cash flow tokom leta. Saša Lišin je roze shvatio ozbiljno i takav mu je i pristup.
Garrus 2017 - Chateau D'Esclans
Neverovatno kompleksno vino. Na nosu suptilno, elegantno. Nenapadne arome vinogradarske breskve, trešnje, kajsije kroz koje se probijaju note vanile, tosta, začina, badema... U ustima imate impresiju kao da pijete belo vino. Puno telo, slojevito, struktura čvrsta, postojana, mišićava. Blago kremasta impresija, uz svežinu i mineralnost. Na nepcima, trešnja, vinogradarska breskva, citrusi, sandalovina, začini. Precizna, duga završnica.
Tomislav Ivanović
Nagrađivani vinski novinar, kritičar i saradnik odabranih vinskih magazina. Autor i urednik vebsajta www.vinopedia.rs. Nosilac WSET3 sertifikata. Član Udruženja somelijera Vojvodine. Sudija na nacionalnim i internacionalnim vinskim takmičenjima. Vodi radionice i predavanja na temu vina Srbije i Balkana. Lokalni partner organizacije Wine Mosaic. Suosnivač Međunarodnog dana prokupca.
Pročitajte i druge članke iz ove rubrike:
VINOPEDIA TOP 10 2024
PROČITAJ VIŠE
GIUAANI - VINSKI TURIZAM NA GRUZIJSKI NAČIN
PROČITAJ VIŠE
SPASIMO STARE VINOGRADE SRBIJE
PROČITAJ VIŠE
NAŠLI SMO ANTIGONU IZ ORAHOVCA
PROČITAJ VIŠE
SRPSKO VINO KOŠTA 100 EUR - I ŠTA ĆEMO SAD?
PROČITAJ VIŠE
Pobednik MILLESIMA BLOG AWARD 2016
Winner MILLESIMA BLOG AWARD 2016
VINO & FINO vinska ličnost godine 2016
VINO & FINO wine personality of the year 2016