Događaji

Događaji / 07/19/2016 / 1542

10 RAZLOGA DA PIJETE PENUŠAVCE

13653132_1368304603199383_1550833451841063772_o Globalno, očekuje se da potrošnja penušavih vina nastavi kontinuitet rasta. Predviđa se da će do 2019.godine, konzumacija penušavaca u svetu porasti još 7% i dostići 2,7 milijardi boca. Tome u prilog ide i činjenica da su zemlje koje do sada i nisu imale vinarsku tradiciju ušle na vinsku scenu sa proizvodnjom penušavaca (poput Engleske i Belgije), a koje su početne pozitivne kritike motivisale da šire dalje površine pod vinogradima. Takođe, tradicionalne vinske regije koje su stekle slavu zahvaljujući penušavcima nastavljaju da se šire da bi odgovorile na povećanu tražnju. Uzmimo na primer regiju u severoistočnoj Italiji u kojoj se proizvodi vino proseko: generičko telo koje kontroliše proizvodnju proseka je odobrilo proširenje granica regije kako bi se površine pod vinogradima proširile za još 3000 hektara. Na taj način će regija koja 70% svoje proizvodnje izvozi odgovoriti na sve veću potražnju za penušavim a cenovno pristupačnim vinima. Tom rastu proizvodnje i potrošnje penušavih vina doprinose i zemlje istočne Evrope. I u Srbiji, veliki broj vinarija je shvatio da proizvodnja penušavaca ne iziskuje velika finansijska sredstva tako da će ova i narednih nekoliko godina sigurno biti godine penušavaca u Srbiji. U najavi su penušavci i od lokalnih sorti kao što su smederevka i kadarka, već smo imali priliku da probamo prvi penušavac od tamjanike, a ni penušavci od šardonea i pino noara ne zaostaju...

Dokaz da interesovanje za penušavcima raste i u Srbiji jeste i brojna vinska publika koja se okupila na Bubble Jam-u, beogradskoj manifestaciji posvećenoj penušavcima. To je bila i odlična prilika da se upoznate sa ponudom penušavaca na srpskom tržištu, kako onih uvoznih iz Francuske, Italije, Crne Gore i Portugala, tako i domaćih.

13603497_1368307423199101_3286025389344668750_o

A ovom prilikom vam dajemo neke smernice i 10 razloga zašto da odaberete penušavce ovog leta u Srbiji.

1. Najbolje vino na proteklom Bubble Jam-u je definitivno penušavac iz vinarije Kovačević, berba 2010 (sortni sastav: 85% šardone, 15% rajnski rizling). Vino rađeno klasičnim metodom ostavilo je ubedljivo iza sebe i izložene šampanjce iz Francuske a i ostala vina rađena tradicionalnim metodom iz regiona. Zato ostaje preporuka da ne gledate sumnjičavo na penušavce koji su napravljeni u Srbiji. Kvalitet je tu!

13668641_1368577099838800_8579696507621507562_o

2. Ponuda proseka na srpskom tržištu je zaista odlična, iako se u Srbiju izvozi samo 0,06 % ukupne godišnje proizvodnje proseka. Piju se etikete koje su dobro odabrane od strane uvoznika po kvalitetu, a svake sezone se pojavi i neki uvoznik koji odabere nekoliko novih etiketa te time osveži scenu. Ako tražite nešto kompleksniji profil proseka, onda se opredelite za neki od Prosecco Conegliano Valdobbiadene DOCG.

3. Vinarija Galot se polako profilisala kao vinarija iz Banata koja u svom portfoliju ima penušavce rađene i klasičnim metodom (kao francuski šampanjci) i šarmat metodom (kao italijanski proseko). Galosecco beli (sortni sastav: šardone i traminac) i Galosecco roze (šardone, pino noar) su čak i među mojim prijateljima pronašli svoju vernu publiku, a na Bubble Jam-u je predstavljena i etiketa Gala 2014, penušavac rađen klasičnim metodom iz ove vinarije.

gala 2014

4. Bitna vam je svežina i nemojte pristati na kompromis kad je ona u pitanju. Ovo važi za vina rađena šarmat metodom, dakle proseko. Prema tome, zaboravite na vina proseko koja vrlo često možete naći na policama supermarketa i prodavnica a koja su stara i po 3-4 godine. Potražite berbu 2015 da biste na pravi način doživeli lepršavost i svežinu proseka.

13667841_1368576936505483_3875236826798360113_o

5. Penušavci su svuda oko vas. U svakom kafeu, baru ili restoranu ćete bez puno muke pronaći neki proseko za svaki dan, zvučnije etikete šampanjca za one sa malo dubljim džepom a sve češće i penušavce iz Srbije rađene klasičnim metodom. I nema razloga za strah – nakon prvobitno previsoke cene, srpske vinarije su pronašle pravi odnos kvaliteta vina i platežne sposobnosti lokalnih vinoljubaca, tako da vrlo često možete umesto nekog kvalitetnijeg proseka počastiti sebe penušavcem urađenim tradicionalnim metodom, a razlika između njih po pitanju cene je samo nekoliko stotina dinara.

6. Za radoznale, otvara se potpuno novi svet. Više se ne vrtimo samo oko penušavaca napravljenih od šardonea, pino noara i glere... Izbor sorti od kojih se prave penušavci je sada znatno bogatiji, tako da možete da sami otkrivate nove arome i impresije.

7. Penušavci su u trendu... Reklame u kojima se promovišu penušava vina su zabavne, a takva su i vina. Pogledajte ovu reklamu kojom se promoviše španska kava na belgijskom tržištu:

8. Penušavci predstavljaju idealno letnje osveženje. Lepršavi mehurići koji vam lepršaju u ustima i donose svežinu... i želju da probate još jedan gutljaj...i još jedan... i još...

na plazi

9. U Srbiji se penušavci najviše koriste na svadbama i rođendanima. E pa, učinite nešto da se ta praksa promeni. Da bismo promenili okruženje, treba da počnemo od sebe. Zato predlažem da svakog meseca odvojite vreme i priliku da otvorite jednu bocu penušavca sa vama dragim osobama. I čim čujete onaj prepoznatljivi zvuk otvaranja boce pod pritiskom, raspoloženje će vam se garantovano popraviti. A vrlo brzo će vam druženje uz penušavo vino postati lepa navika koje nećete hteti da se oslobodite.

10. Penušavci poboljšavaju seks... Hm... Šalimo se. To je trivijalnost kojom se bave neozbiljni mediji. Penušavci nisu viagra, ali svakako doprinose atmosferi u kojoj ćete se osećati opušteno u društvu partnera. Photo: Bubble Jam (J. Miletić)  



NAZAD NA KATEGORIJU

Tomislav Ivanović

Nagrađivani vinski novinar, kritičar i saradnik odabranih vinskih magazina. Autor i urednik vebsajta www.vinopedia.rs. Nosilac WSET3 sertifikata. Član Udruženja somelijera Vojvodine. Sudija na nacionalnim i internacionalnim vinskim takmičenjima. Vodi radionice i predavanja na temu vina Srbije i Balkana. Lokalni partner organizacije Wine Mosaic. Suosnivač Međunarodnog dana prokupca.

Pročitajte i druge članke iz ove rubrike:


POČINJE WINEOS 2025 U OSIJEKU PROČITAJ VIŠE


ŽUPSKI KARAVAN PROKUPCA 2024 PROČITAJ VIŠE


PROKUPCI IZ SVIH REJONA, UJEDINITE SE! PROČITAJ VIŠE


MARNAVELI VINARIJA - U GRUZIJSKOJ KOLEVCI VINA PROČITAJ VIŠE


REKORDNI BROJ UZORAKA NA VINSKOM TAKMIČENJU BIWC 2024 PROČITAJ VIŠE

Sledeći članak
Prethodni članak

Nagrade